HEMODİYALİZ NEDİR? NE İŞE YARAR? NASIL YAPILIR?

Böbreklerimiz vücudumuzun en önemli ve hassas organlarından biridir. Organ kanlanmasının bozulması durumunda çok çabuk etkilenir.

HEMODİYALİZ NEDİR? NE İŞE YARAR? NASIL YAPILIR?
hemodiyaliz-nedir

Daha önceki yazımızda  hemodiyalize giriş yapmıştık. Böbrek yetmezliği sonucu yapılan bir tedavi şeklidir de diyebiliriz.

Böbreklerimiz vücudumuzun en önemli ve hassas organlarından biridir. Organ kanlanmasının bozulması durumunda çok çabuk etkilenir. Şeker tansiyon ve benzeri hastalıklardan hemen etkilenir. Zaten böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden iki hastalık şeker ve tansiyondur. Öyle ki düşük yada yüksek tansiyon farketmez. Her ikisi de olumsuz yönde etkiler. Şimdi gelelim hemodiyalize. Hemodiyaliz cihazı su sistemi, pompası, ve sarf malzemeleriyle böbreğimizin yerini tutmaya çalışır.

Hemodiyaliz Cihazı

Hemodiyaliz cihazımızın önünde pompası (kanı çevirmeye yarar), filtresi(Diyalizör)solüsyonları(Asidik ve bikarbonatlı) ve dijital ekranı ile tam bir bütün olarak böbreğin işini yapmaya çalışır.  Peki böbreklerimiz görevini yapmazsa tablo ne olur? Elbette vücudumuzda oluşan atık (zehirli) maddeler uzaklaştırılamaz. Bu durum atık maddelerin (Üre, kreatin, ürik asit, potasyum, sodyum v.b.) ve suyun kanda normal kabul edilen değerlerin üzerine çıkmasına yol açar. Karaciğerden beyine kadar tüm organlar olumsuz etkilenmeye başlar. Ayrıca su dokulardan çıkarak organ boşluklarına dolmaya başlar. Akciğerler bu durumdan en çok etkilenen organlardır.Hasta hekim tarafından değerlendirilerek hemodiyalize alınır.

İlk hemodiyaliz yavaş ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Hastanın düşük tansiyon, kramp, diseqlibrium sendromu ve hipopotasemi gibi ciddi komplikasyonlara yakalanmamasına dikkat edilmelidir. Mutlaka 2,5 (iki buçuk) saati geçmemeye özen gösterilmelidir. Hemodiyaliz sonunda hastada başağrısı görülebilir. Bunun nedeni yüksek üre ve kreatin değerlerinin hızla düşmeye başlamasıdır. Diyaliz hekiminin ve hemşiresinin bu konuda dikkatli olması gerekir. Bu yüzden ilk diyalizin yavaş, az süreli ve dikkatli yapılması tavsiye edilir.