Tabanca Karidesi

Tabanca Karidesi doğada hem karada hem de denizde en yüksek ses düzeyine sahip 2-3 cm boyunda bir canlıdır.

Tabanca Karidesi
Tabanca Karidesi

 

Tabanca Karidesi doğada hem karada hem de denizde en yüksek ses düzeyine sahip 2-3 cm boyunda bir canlıdır.
Bir zamanlar avlarını kıskaçlarıyla öldürdüğü sanılan Tabanca Karidesi'nin gizemi günümüzde kullanılan yüksek teknolojik cihazlar sayesinde gün yüzüne çıktı.
Akdeniz gibi sıcak sularda bulunan bu canlının ününe kavuşmasını sağlayan boks yapar gibi kullandığı kıskaçlarıdır. Suyu düşmanlarına yada avlarına karşı bir silah olarak kullanan karidesin gücü kıskaçlarında gizli.  Tabanca Karidesi, kıskacını o kadar hızlı kapatıyor ki suda basınçla saatte 100 kilometreye hıza ulaşan hava kabarcığı oluşuyor.

Karidesin ortaya çıkardığı kabarcığın sıcaklığı ise 4 bin dereceyi buluyor. Avına sinsi sinsi yaklaşarak stratejik bir anda yaklaşık 300 mikrosaniyede gerçekleşen bir ses patlaması yaratır ve oluşturulan kabarcıkla avını sersemletir. Anlık gerçekleşen bu gürültü, avını öldürmesi için gerekli süreyi ona kazandırır. Ses patlaması 218 desibele kadar yükselebilir. Tabanca Karides karada yaşamış olsa çıkardığı bu sesle insanları bile sağır edebilir.

Araştırmacılar ultra yüksek düzey kameralarla saniyede 40.000 kare yakalayarak büyüleyici canlının yeteneğini incelemeyi başarabilmişler.Bu eşsiz özelliğiyle avını şoka sokan küçük karides kendisinden daha büyük deniz canlılarını rahatlıkla avlayabiliyor.Bazı bilim adamları tarafından bir nevi kavitasyon olarak da adlandırılan bu olayda, suyun muazzam bu gücünü özellikle uzun süre yol alan gemilerin aşınmış pervanelerinde de görülüyor.
Bu karides, düşmanlarından kıskacını silah gibi kullandığı için 'Tabanca Karidesi' olarak anılıyor.